Kaip saugotis nuo koronaviruso?

Reguliariai plaukite rankas

Reguliariai dezinfekuokite rankas skysčiu, kuriame yra spirito, arba plaukite jas su muilu.

Kam to reikia? Jei ant rankų pateko virusai, dezinfekavus rankas priemone, kurioje yra spirito, ar nuplovus jas su muilu, sunaikinsite virusus.

Laikykitės respiratorinių infekcijų profilaktinės higienos taisyklių

Kosėdami ir čiaudėdami pridenkite nosį ir burną servetėle arba alkūnės linkiu; servetėlę iš karto išmeskite į šiukšlių konteinerį su dangčiu, o rankas dezinfekuokite antiseptiku, kuriame yra spirito, arba nuplaukite vandeniu su muilu.

Kam to reikia? Burnos prisidengimas čiaudint ar kosint, neleidžia paskleisti virusų ir kitų ligas sukeliančių mikroorganizmų. Jei čiaudėdami ar kosėdami prisidengsite nosį ir burną ranka, mikrobai gali patekti ant jūsų rankų, o tada ant daiktų ar žmonių, prie kurių jūs prisiliesite.

Viešose vietose laikykitės atstumo

Laikykitės nuo kitų žmonių mažiausiai1 metro atstumu, ypač, jei jie kosėja, sloguoja ar karščiuoja.

Kam to reikia? Kosėdamas ar čiaudėdamas žmogus, kuris serga respiratorine infekcija, pavyzdžiui 2019-nCoV, paskleidžia aplink save smulkius lašelius, kuriuose yra virusų. Jei jūs esate pernelyg arti tokio žmogaus, įkvėpdami oro, galite užsikrėsti virusu.

Jei įmanoma, nelieskite rankomis akių, nosies ir burnos

Kam to reikia? Rankomis liečiame daugelį paviršių, ant kurių gali būti virusų. Rankoms, ant kurių yra virusų, liesdami akis, nosį ar burną, galite pernešti virusus nuo odos į organizmą.

Pakilus temperatūrai, atsiradus kosuliui ir pasunkėjus kvėpavimui, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją

Jei lankėtės Kinijos regionuose, kuriuose užregistruoti užsikrėtimo 2019-nCoV atvejai, ar artimai bendravote su asmeniu, kuris po kelionės iš Kinijos jaučia respiratorinio susirgimo simptomus, praneškite apie tai medicinos darbuotojui.

Kam to reikia? Pakilus temperatūrai, atsiradus kosuliui ir pasunkėjus kvėpavimui, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti dėl respiratorinės infekcijos ar kitos rimtos ligos. Kvėpavimo organų pažeidimo simptomai kartu su pakilusia temperatūra gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tarp kurių, priklausomai nuo paciento kelionių ir kontaktų, gali būti ir 2019-nCoV.

Ką daryti, jei jums pasireiškė lengvi respiratoriniai simptomai, bet jūs nekeliavote į Kiniją ar po Kinijos teritoriją

Jei jums pasireiškė lengvi kvėpavimo takų pažeidimo simptomai, o jūs nekeliavote į Kiniją, reikia rūpestingai laikytis elementarios respiratorinių infekcijų profilaktikos ir rankų higienos, ir jei įmanoma, likti namuose, kol pasveiksite.

Lankydamiesi maisto produktų turguose, kuriuose parduodami gyvi gyvuliai, mėsa ir paukščiai ar kiti gyvulinės kilmės produktai, laikykitės įprastų higienos taisyklių

Jei lietėte gyvūnus ar gyvulinės kilmės produktus, reguliariai plaukite rankas švariu vandeniu su muilu; nelieskite rankomis veido, nosies ar burnos; venkite sąlyčio su sergančiais gyvūnais ir nelieskite sugedusių gyvulinės kilmės produktų. Kategoriškai venkite sąlyčio su kitais turgaus teritorijoje esančiais gyvūnais (laukinėmis katėmis ar šunimis, graužikais, paukščiais, šikšnosparniais). Venkite sąlyčio su ant parduotuvių ir turgaus paviljonų žemės ar kitų paviršių esančiomis potencialiai užkrėstomis gyvulinės kilmės atliekomis ar skysčiais.

Nevartokite maistui žalių ar termiškai neapdorotų gyvulinės kilmės produktų

Pagal maisto produktų saugos taisykles ypač atsargiai reikia elgtis su žalia mėsa, pienu ar gyvulių organais, siekiant išvengti kryžminės taršos termiškai neapdorotais maisto produktais.

Visuomenės paskirties objektų, patalpų ir viešojo transporto prieš virusinė dezinfekcija

Visuomenės paskirties objektų, patalpų, transporto priemonių prieš virusinei dezinfekcijai naudojamos Lietuvoje registruotos cheminės dezinfekcijos medžiagos.